516 077 076
PrEP w Krakowie / Wieliczce i przez e-mail

PrEP – Profilaktyka przedekspozycyjna

PrEP to wysoce skuteczna profilaktyka zakażenia HIV. Dzięki stosowaniu leków zgodnie z zaleceniami ryzyko zakażenia spada o 99%. PrEP dla mieszkańców Krakowa i okolic jest dostępny na miejscu w Wieliczce.

1 tabl. dziennie

Zwykle po 7 dniach od rozpoczęcia stosowania PrEP jest skuteczny.  Jest to najbardziej przebadana opcja i najbardziej skuteczna. Zapytaj lekarza o więcej informacji.

PrEP na żądanie

Można też stosować PrEP na żądanie 2-24 godziny przed stosunkiem bez prezerwatywy i w kolejnych dniach. Zapytaj lekarza o więcej informacji.

Badanie HIV

W ramach opieki ważne jest wykonywanie regularnych badań w kierunku HIV, innych chorób zakaźnych i parametrów nerkowych

zabezpiecz się przed HIV

PrEP jest skuteczną profilaktyką HIV w przystępnej cenie

 • PrEP to tabletka która może zabezpieczyć Cię przed zakażeniem HIV
 • Przyjmowanie PrEP wiąże się z zażywaniem jednej tabletki dziennie, dokładne dawkowanie należy omówić z lekarzem
 • Należy rozważyć czy lepiej jest stosować lek doraźnie – przed zdarzeniem i przez kilka dni po zdarzeniu lub też na stałe
 • PrEP jest bardzo skuteczny pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami
 • PrEP jest dla ludzi którzy mają ujemny test w kierunku HIV a mają ryzyko zakażenia się
 • Kluczowe jest aby przed rozpoczęciem PrEP wykonać test w kierunku HIV
 • W trakcie przyjmowania PrEP co 3 miesiące należy wykonywać badania w kierunku chorób STD
 • Ważne jest wykonanie szczepień celem prewencji HBV i HAV, które także są przenoszone drogą seksualną
 • W celu uzyskania dodatkowych informacji zapytaj lekarza
 • PrEP
 • PrEP przyjmowany nieregularnie
 • bez PrEP
PrEP – Edukacja

Co to jest PrEP?

PrEP (ang. pre-exposure prophylaxis) czyli profilaktyka przed ekspozycyjna i wiąże się z przyjmowaniem leków w celu prewencji zakażenia HIV. Ważne aby osoba przyjmująca PrEP miała wykonane badanie w kierunku HIV. Badanie w kierunku HIV jest szybkie, łatwe i przeprowadzone w sposób chroniący prywatność.

120 zł na miesiąc

Ile kosztuje PrEP?

Leki – 130 zł na miesiąc

Koszt miesięcznej kuracji waha się od 120 zł przyjmując leki generyczne do 3500 zł przy stosowaniu leków oryginalnych. Leki w PrEP nie są refundowane. Są one dostępne w Aptekach  w Wieliczce, w Krakowie – ul. Ćwiklińskiej (Pn-Ni 7:00 do 22:00) , także w centrum przy ul. Blich i ul. Grzegórzeckiej , Chorzów, ul. Sobieskiego 21 (kliknij w link).

Wizyty lekarskie – 100 zł na 3 miesiące

Należy wziąć pod uwagę koszty wizyt lekarskich – wizyta pierwszorazowa, następnie po miesiącu, następnie co trzy miesiące.  Wizyta pierwszorazowa u nas kosztuje 150 zł, wizyty kontrolne 100 zł.

Szczepienia

HBV i HAV – 3 dawki po 240 zł, ewentualnie HAV – 2 dawki po 195 zł (roczniki 86 i późniejsze były już szczepione p/wzw t. B z obowiązku – warto sprawdzić w książeczce szczepień).

Badania – około 100 zł

Informacje orientacyjne, lekarz na wizycie zleca konieczne badania. Ważne jest aby mieć ujemne badanie w kierunku HIV z ostatnich 7 dni. Test anty-HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno Diagnostycznych – lista dostępna na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.
Poza badaniem w kierunku HIV zalecane jest aby wykonać badanie w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową, parametrów nerkowych, wątrobowych, morfologii. Lista badań w poniższym pliku.

skierowanie na badania (plik PDF)

Kolejne badania będzie zlecał lekarz na wizycie.

PrEP – Wieliczka

Gdzie mogę otrzymać PrEP?

Przyjmowanie PrEP wiąże się z zażywaniem jednej tabletki dziennie. Niektórzy preferują przyjmowanie PrEP w zależności od prowadzonej aktywności, co oznacza przyjmowanie leków przed i po stosunku bez prezerwatywy. Ważne jest aby omówić rodzaj stosowanej profilaktyki z lekarzem. Przyjmowanie PrEP niezgodnie z zaleceniami w znaczący sposób redukuje skuteczność profilaktyki. Ważne także jest wykonanie badań w kierunku HIV, innych chorób STD i oceny funkcji nerek przed rozpoczęciem PrEP.

Jakub Loster- Wieliczka

Solimed

os. Szymanowskiego 6, Wieliczka tel. 516 077 076

Wizyty przez e-mail

Wizyta może się odbyć bez ruszania się z domu. Przed wizytą wykonaj badanie w kierunku HIV, kreatyninę, badanie HBsAg. Lekarz zleci potrzebne badania kontrolne, gdy nie będzie przeciwwskazań otrzymasz receptę i skierowanie na badania kontrolne. PrEP można kupić w aptece najtańszy generyk kosztuje około 120 zł miesięcznie. Aby wykonać szczepienia profilaktyczne przyjedź do Wieliczki.
jesteśmy dla ciebie

Opieka lekarska

lek. med. Jakub Loster

lek. med. Jakub Loster

Specjalista chorób zakaźnych

Telefon

516 077 076

Osobiście

os. Szymanowskiego 6
Wieliczka

Email

jakub.loster@cmsolimed.pl

Telewizyta

Wizyta on-line, ustal przez e-mail